Lázeňská péče s pravidelnými procedurami může ulevit při mnoha chronických onemocněních. Napomůže také rekonvalescenci po úrazech či operacích. Lidé ale často ani nevědí, že by mohli mít nárok na plně hrazený lázeňský pobyt. Od ledna 2015 přibylo diagnóz, u kterých máte nárok na lázně. A další dobrou zprávou je i prodloužení některých hrazených pobytů. Podívejte se na přehled, který vám napoví, jestli i vy můžete načerpat síly v lázních.
Kdo má nárok na hrazené lázně?
Nikomu z nás se nechce vážit zbytečnou cestu k lékaři. Proto řada lidí se svým praktickým lékařem ani nekonzultuje možnost lázeňské léčby. Z minulých let, kdy byla kritéria získání lázní přísnější, nabyli dojmu, že jim lékař hrazené lázně stejně zamítne.
Lázeňská péče se z daleka netýká jen seniorských pobytů, ale naopak už od nejmenších. V takovém případě máte nárok být se svým dítětem v lázních. O konkrétních podmínkách se dozvíte na stránkách vaší zdravotní pojišťovny.
Počítejte s tím, že oblíbené lázně mohou mít i na několik měsíců dopředu obsazeno, s rezervací tak zbytečně neotálejte.
Než se vypravíte k lékaři, projděte si orientační seznam onemocnění, se kterými mají pacienti nárok na hrazené lázně. Pokud své obtíže v seznamu najdete, neváhejte navštívit svého odborného nebo praktického lékaře pro zjištění podrobnějších informací. Indikační seznam pro lázeňskou péči zahrnuje:
- onkologické nemoci
- nemoci oběhového ústrojí
- nemoci trávicího ústrojí
- nemoci z poruch látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí
- nemoci dýchacího ústrojí
- nervová onemocnění
- nemoci pohybového ústrojí
- nemoci močového ústrojí
- duševní poruchy
- kožní nemoci
- gynekologické nemoci
Indikační seznam pro děti a dorost je shodný s výše uvedeným indikačním seznamem pro dospělé. Pouze je rozšířen o problémy s dětskou obezitou.
Podrobnější výčet konkrétních chorob, které spadají do výše uvedených kategorií, můžete najít na webových stránkách ministerstva zdravotnictví. Kontraindikací jsou především infekční onemocnění a nemoci v akutním stádiu. Délka hrazeného pobytu u dospělých osob může být až 28 dní, pokud onemocnění vyžaduje takto dlouhou léčbu.
Máte zájem o Písmo svaté? Vyberte si z mnoha různých vydání.
Co je třeba zařídit, abyste získali lázně?
Pokud jste své onemocnění našli mezi vyjmenovanými problémy, pravděpodobně budete mít nárok na lázeňskou péči. Navštivte tedy svého odborného lékaře, který vám napíše doporučení na léčbu v lázních. S jeho doporučením se dostavte ke svému obvodnímu lékaři, který vám vystaví návrh na hrazenou lázeňskou péči. Tento návrh se předloží vaší zdravotní pojišťovny. Návrh posoudí revizní lékař pojišťovny, který rozhodne, zda vám náleží:
- komplexní lázeňská péče – zdravotní pojišťovna hradí veškeré procedury, ubytování i stravu při pobytu v lázních
- příspěvková lázeňská péče – pojišťovna hradí pouze léčebné procedury, ale ubytování a stravu si musíte zaplatit sami, v takovém případě ale ani nebudete mít nárok na nemocenskou, proto na pobyt v lázních budete muset čerpat dovolenou
Ale může se stát také to, že vám revizní lékař lázeňskou péči neschválí. Ani potom ale nemusíte zůstat sedět nečinně doma. Do lázní se můžete vypravit i jako samoplátci. Ale musíte počítat s poměrně vysokými finančními náklady. V takovém případě však můžete vybírat z mnohem širší nabídky léčebných pobytů v ČR i zahraničí.
Na dovolené byste si rovněž platili ubytování i stravu, i když je pravdou, že ubytování v lázeňských městech často vyjde dráž než v jiných oblastech.
Orientačně můžeme zmínit ceny nejčastějších procedur pro samoplátce:
- inhalace vyjdou zhruba na 140 Kč, při koupi balíčku pěti inhalací vyjde jedna levněji, zhruba na 100 Kč
- koupele – ceny koupelí se liší v závislosti na typu koupele, nejlevnější jsou skotské střiky za 200 Kč, perličkové koupele vychází zhruba na 300 Kč a speciální, např. rašelinové, koupele se mohou vyšplhat až k 500 Kč.
- slatinné zábaly se pohybují kolem 400 Kč za zábal
- masáže – klasická masáž stojí cca 250 Kč, zvolit ale můžete také podvodní masáže za cca 350 Kč nebo lymfodrenáž za 540 Kč.
Kde se u nás lázně nachází?
Lázně poskytující komplexní (zcela hrazenou) nebo příspěvkovou péči (částečně hrazenou) se nachází v těchto městech Františkovy Lázně, Hodonín, Jáchymov, Janské Lázně, Jeseník, Karlova Studánka, Karlovy Vary, Klimkovice, Konstantinovy Lázně, Lázně Bělohrad, Lázně Bohdaneč, Lázně Darkov, Lázně Kundratice, Lázně Kynžvart, Lázně Lednice, Lázně Libverda, Lázně Toušeň, Luhačovice, Mariánské Lázně, Mšené-lázně, Ostrožská Nová Ves, Poděbrady, Slatinice, Teplice, Teplice nad Bečvou, Třeboň, Velké Losiny nebo Vráž.
Nejnovější komentáře