Sardinie – malebný ostrov s bohatou historií

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Sardinie je druhým největším ostrovem ve Středozemním moři. Leží západně od Itálie a je vyhledávaným místem na letní dovolené. Pobyt na Sardinii si užijí milovníci luxusních hotelů a rušných letovisek i turisté hledající opuštěné pláže s čistým mořem a divokou přírodu. Na své si přijdou i nadšenci do historie, neboť osídlení Sardinie je doloženo již od 19. století před naším letopočtem.

Historie Sardinie

Sardinie je autonomní oblastí Itálie a její převážná většina se rozkládá na stejnojmenném ostrově. Hlavním městem Sardinie je Cagliari ležící na jižním pobřeží ostrova.
První osídlení se datuje až do 19. století př. n. l. Přes tisíc let ostrov obývala poměrně záhadná nuragská civilizace. Tato civilizace na ostrově po sobě zanechala velké množství nugarských staveb.

Bohatá historie a spousta památek, zdroj: wikipedia.org

Bohatá historie a spousta památek, zdroj: wikipedia.org

Jedná se o kamenné stavby ve tvaru komolého kužele, které ukrývají zhruba tři klenuté místnosti. Jejich účel není zcela znám. Může se jednat o obytné prostory, ale také o obranné věže. Nugarské stavby jsou rozesety po celém ostrově. Nejvýznamnější nugarskou lokalitou je potom Su Nuraxi na jihu střední části Sardinie, která je zapsána na seznamu UNESCO.

Po nugarské civilizaci se na ostrově vystřídaly prakticky všechny vlivné kultury. Nejprve ostrov dobili Féničané, Kartaginci a část ostrova obývali také Řekové. Ve třetím století před Kristem získali ostrov Římané, kteří nad ostrovem vládli dalších 600 let. Potom ostrov dobili neblaze proslulí Vandalové.

Dalším výrazným vlivem na rozvoj ostrova byla byzantská nadvláda, po níž na ostrově zůstaly románské kostely a další památky.

Následně ostrov svými nájezdy ohrožovali Saracéni, ale o ostrov jevily zájem také italské městské státy. Od konce třináctého století ostrov připadá Španělsku a později Rakousku. Až roku 1720 bylo vyhlášeno samostatné Sardinské království. Dnes je Sardinie autonomní oblastí Itálie.

Do které části Sardinie se vydat na dovolenou?

To záleží jen na vašem vkusu. Cestovní kanceláře nabízí většinou ubytování na pobřeží, abyste si mohli dosyta vychutnat koupání v průzračném moři (v létě má 24°C). Ale pokud milujete divokou přírodu, nezapomeňte během svého pobytu navštívit také vnitrozemí ostrova. Zde naleznete klid v takřka liduprázdných horách s nejvyšším vrcholem tyčícím se do výšky 1834 metrů. V údolích hor poznáte poklidný život odlehlých vesniček. Při toulkách vnitrozemím rovněž narazíte na Nuraghy (kruhové stavby z balvanů), které jsou rozeseté po celém ostrově.

Krásné písečné pláže, zdroj: wikipedia.org

Krásné písečné pláže, zdroj: wikipedia.org

Na severovýchodní části ostrova se nalézá asi nejznámější Smaragdové pobřeží. To je nejluxusnější turistickou zónou, kterou vyhledávají především celebrity a boháči. Místní pláže jsou vskutku nádherné a moře neuvěřitelně čisté. Dál od luxusních letovisek ale můžete narazit také na opuštěné zátočiny. Vzhledem k tomu, že jsou dostupné pouze pěší chůzí, jsou neúnavní chodci odměněni odpočinkem na prázdné plážičce.

Na východním pobřeží ostrova se nalézá otevřený záliv Golfo di Orosei. Pobřeží zde lemují impozantní vápencová skaliska. Pláže jsou od sebe skalisky odděleny, vznikly tu proto menší oblázkové pláže.

Tip: Vezměte si s sebou pěknou letní kabelku

Záliv zdobí také několik pobřežních jeskyní. Lze je navštívit v rámci organizovaných plaveb podél pobřeží. Západ ostrova opět lemují útesy a vápencové skály. Opět zde naleznete pobřežní jeskyně. Nejznámější je Neptunova jeskyně, do které se lze dostat i suchou nohou.

Doprava na Sardinii

Nejrychlejší a nejpohodlnější je cesta letadlem. Z Prahy budou v letní sezóně 2016 létat přímé spoje do sardinské metropole (společnost Sardegna Travel). Cesta letadlem trvá 2 a čtvrt hodiny. Pro cestu na Sardinii nepotřebují občané ČR žádná víza ani pas. Po vstupu do Evropské unie můžete na Sardinii cestovat pouze na svůj občanský průkaz.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Evropa, Letecky, Léto se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lada Široká G+

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *