Základní pravidla bezpečného potápění: Držte se jich a bude v pohodě i pod vodou

Z potápění se stal velmi dostupný koníček, kterému se během dovolené oddávají tisíce Čechů. Téměř v každém městě funguje škola potápění, kde se lze naučit základům a získat potřebnou certifikaci. A s moderním vybavením odpadá spousta rizik, takže si přijdou na své i sportovci, kteří si na adrenalin příliš nepotrpí. Přesto – pokud se v dohledné době chystáte na první ponor, zopakujte si základní zásady bezpečného potápění.

zásady bezpečného potápění

Nepotápějte se sami

Dodržíte-li všechna pravidla bezpečného potápění a nepřeceníte-li své možnosti, s nejvyšší pravděpodobností si ponor užijete a nesetkáte se s žádnými komplikacemi. Nikdy se však nepotápějte sami. Pokud k něčemu nečekanému přeci jen dojde, kolega vám poskytne první pomoc.

sportovní potápění

Dodržujte pitný režim

Tuto radu byste možná v souvislosti s potápěním nečekali, ale dodržování pitného režimu skutečně patří k základním pravidlům bezpečného potápění. Důvodem je fakt, že organismus po ponoření ve vodě uvolňuje natriuretický hormon způsobující urinaci a žízeň. Důsledkem dehydratace může být zhoršené vnímání.

Ani nalačno, ani s plným žaludkem

Bez ohledu na to, zda se věnujete rekreačnímu, nebo sportovnímu potápění, nepodceňujte význam dostatečné zásoby energie. Dopřejte si před ponorem lehčí jídlo s vyšším obsahem uhlovodíků. Na druhou stranu trávicí trakt nepřetěžujte – zbytečně byste zaneprázdnili organismus a snížili celkovou bezpečnost.

Pojištění pro potápěče

Poslouchejte své tělo

Naplánovali jste si náročnější ponor, ale máte pocit, že už víc nezvládnete – co teď? Vylezte z vody a odpočiňte si. Pojedete-li „na doraz“, může se vám to stát osudným. Řiďte se pravidlem „zítra je taky den“.

Sjednejte si pojištění

Pojištění pro potápěče vás sice před riziky neochrání, ale pomůže vám v případě, když se ve vodě zraníte. Pojišťovna vám proplatí veškeré výdaje související s léčbou a vy se budete moct soustředit na rekonvalescenci.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Léto se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Komentáře nejsou povoleny.