Zajímavá turistická místa ve Velkých Losinách

Jesenické podhůří je místem, kde najdete i hodně navštěvované Velké Losiny s lázeňskou tradicí, které lákají turisty hlavně na bohatou historii, kulturní památky a lidé nevynechají ani známou ruční papírnu. 

chalupy Velké Losiny

Ruční papírna a muzeum

K cenným kulturním památkám patří velkolosinská ruční papírna, která byla založena již na konci 16. století, kdy panství patřilo pánům ze Žerotína. Nejstarší známá průsvitka má podobu žerotínského erbu. Po dobu svého fungování se zde vystřídalo mnoho mistrů a papírnických rodin. Blízké okolí bylo zásobováno lepenkou, psacími a konceptními papíry. Zdejší manufaktura stále funguje a věnuje se tradičním postupům výroby papíru ze lnu a bavlny. Jde o papíry s mimořádnou trvanlivostí, které se využívají pro výtvarné techniky, reprezentační listiny, ale i k tištění bibliofilií. Pronajmutí chalupy Velké Losiny vám umožní si udělat čas a navštívit i muzeum se stálými expozicemi zaměřenými na vývoj a tradice papírnického řemesla. Nechybí ani přehled začátků moderní průmyslové papírenské výroby v českých zemích. Doplňkový okruh přibližuje část technického zázemí v manufaktuře. 

Odpočinek na zámku a v lázních

Pokud vám výlet na jeden den nestačí, vyberte si vhodné ubytování Velké Losiny. Pak jistě stihnete objevit také nejstarší moravské termální lázně, které najdete v lesoparku. Léčba je zaměřena na onemocnění pohybového aparátu, ale také ne kožní, onkologické, oběhové a neurologické nemoci. K dispozici jsou čtyři lázeňské domy, wellness hotel a přírodní termální sirné prameny. Zámek nabízí několik okruhů, kde se seznámíte s historií celého objektu. Zajímavé jsou expozice věnované Žerotínům na Losinách. Podíváte se do rytířského sálu s kožnými tapetami, do zámecké knihovny, do sálu s renesančním příborníkem a s nejstaršími kachlovými kamny u nás, do rodové galerie předků a nechybí ani pozdně barokní kaple.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Česko se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Komentáře nejsou povoleny.