Vybíráme zimní bundu do nepohody

zdroj: shutterstock.com

Podzim už je v plném proudu, teploty neodkladně klesají a brzy se dostanou na bod mrazu. Padne první sníh, začne se jezdit na hory a milovníci zimních sportů si opět přijdou na své. A tak byste měli pomalu začít přemýšlet, zda vaše zimní bunda je vyhovující nebo bude potřeba koupit novou. S výběrem vám poradíme v dnešním článku.

Jestliže se nemůžete stále rozhodnout, jaký typ zimní bundy si koupit, v jaké cenové relaci a od jaké značky, pak se s námi podívejte na několik rad a tipů.

Tip: Nejen zimní bunda je důležitá.
Podívejte se na zimní boty adidas.

K čemu bude zimní bunda sloužit?

V první řadě byste měli zvážit, k čemu vám bude zimní bunda sloužit. Je totiž rozdíl, jestli budete bundu nosit na vycházky po horách, nebo na cestu do práce. Také existují zimní bundy speciálně určené pro zimní sporty, které vám usnadní (kapsička na permanentku) nebo zpříjemní (sněhový pás) život.

adidas TERREX Skyclimb Jacket 9 450 Kč, zdroj: adipro.cz

Na základě tohoto rozhodnutí pak vyplývá i výběr typu bundy a jejího materiálu. Jestliže se aktivně věnujete zimním sportům (lyžování, snowboardingu), je vhodná slabší bunda, v níž jste pohyblivější.

To vyplývá z toho, že při sportu se doporučuje používat více vrstev oblečení včetně termoprádla. Není tak potřeba, aby samotná bunda byla příliš zateplená, důležitější je vodní sloupec (3-5 000 mm stačí na běžné podmínky). Pokud plánujete vycházky do hor či pobyt v extrémních podmínkách, je rozumnější zvolit silnější bundu, která více „zahřeje“. Takové jsou například bundy adidas.

Použitý materiál je důležitý

Podstatným měřítkem je kvalita materiálu. Zimní bunda vám musí poskytnout přirozenou ochranu před nepříznivým zimním počasím. Mezi parametry, které by měla bunda mít, je prodyšnost, odolnost proti větru a sněhu a také nepromokavost. Jestliže chcete bundu využitelnou při sportu, měla by mít i impregnované zipy, odpovídající zateplení a měla by být vybavena odvětráváním v podpaží.

Výhodou je, že dnešní výrobci spojují nejen funkčnost, ale také eleganci. I tak ale není vhodné brát si sportovní zimní bundy při cestě do práce (pokud nepracujete na horách :-)).

Hannah Stronghold Man 3 490 Kč, zdroj: hannah.cz

Ceny zimních bund

Cenové relace se různí, kvalitní zimní bundy se pohybují v řádech tisíců korun (adidas, hannah, alpine, husky, atd.). Chcete-li vysoce kvalitní bundu na lyžování, snowboard či běžkování, budete muset obětovat více než 5 000 Kč (spyder, mammut, atd.). Ale takto drahá bunda vám dokáže zajistit maximální ochranu, kterou očekáváte. Vyplatí se tak zejména těm, pro které je pobyt v nepříznivých podmínkách druhým domovem.

Dobré zimní bundy seženete v relaci kolem 3 000 Kč, někdy i levněji, pokud narazíte na předsezónní nebo posezonní slevu

Pozor na nakupování zimních bund v supermarketech, kde sice nabízejí výrobky za extrémně nízké ceny, ale její vlastnosti nenaplní vaše očekávání. Navíc většinou nevydrží více než jednu sezónu.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy od čtenářů se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *