Víkend volá po návštěvě rozhledny. Tyto 3 si zamilujete

Česká republika je v počtu rozhleden opravdu unikátní. S trochou nadsázky najdete alespoň jednu každých pár kilometrů. V dnešním článku najdete tipy na tři místa, která možná vůbec neznáte.

Rodinné výlety si musí užívat rodiče i děti. Ideální je zařídit si pronájem chalupy a trochu si odpočinou od každodenního shonu. Chalupy a chaty si zamilují páry, rodiny i party kamarádů. Získáte soukromí a spoustu možností, jak si své volno užít.

Rozhledna, která vypadá jako perníková chaloupka

Ve městě Rožnov pod Radhoštěm na Karlově kopci najdete Jurkovičovu rozhlednu o výšce 32 metrů. Návštěvníci se po 102 schodech dostanou na vyhlídkovou plošinu umístěnou v 19 metrech nad zemí. Za vzhled české (perníkové) chaloupky může tradiční kovářská, klempířská a tesařská prací. Z našeho pohledu jsou použité techniky zastaralé, ale místu to dodává naprosto nezaměnitelnou pohádkovou atmosféru.

pronájem chalupy

Projektant Ing. Antonín Závada st. zpracovával původní náčrt Dušana Jurkoviče víc jak 35 let. A až rozhlednu uvidíte, asi vás to příliš nepřekvapí. Je totiž opravdu nádherná.

Cena vstupu se pohybuje od 20 do 40 Kč.

Kruhová rampa vhodná i pro kočárky a vozíky

Jižní Morava v obci Kobylí na kopci Kobylí vrch schovává netradiční ale moderní rozhlednu s názvem Stezka nad vinohrady z roku 2018. Proč zrovna “nad vinohrady”? Je totiž zasazena nad moravské vinohrady, které jsou všude okolo. S nápadem přišel Jakub Rolečka a Jiří Vojtěška. Jejich stavba byla nominována v roce 2020 na českou cenu za architekturu. 

Stezka nad vinohrady

Po kruhové rampě vyjedete bez problému i s vozíkem nebo kočárkem. Během pěkné počasí bez mraků a mlhy můžete vidět rakouské Alpy. 

Přirozený vzhled se do okolí úžasně hodí. Za jejím vzhledem stojí Jiří Vojtěšek a Jakub Roleček. Cesta nahoru je ozvláštněna kovovými pláty, které vás postupně seznámí s obcí Kobylí. Stezka je zakončena průhlednou stěnou.

Pražáci, vyražte na Doubravku

Pro mnohé, a to i Pražáky, je Doubravka na Černém mostě docela neznámá. A to je velká škoda. Natáhla se do 20 metrů a na vyhlídkovou plošinu se dostanete po 98 schodech. Její vzhled asi překvapí – má tři obrovské nohy z akátu. 

Stejně jako předchozí rozhledna na jižní Moravě i Doubravka v roce 2020 bojovala o cenu za architekturu. Bohužel ji v roce 2019 zapálili vandalové, naštěstí však byla do pár měsíců opravena a zprovozněna. Kde se vlastně rozhledna nachází? Přibližně 20 minut chůze od zastávky autobusu Nádraží Kyje a vlakové zastávky Praha-Kyje. Z autobusové zastávky Kyje vám cesta pěšky potrvá asi 13 minut.

Za vstup se nic neplatí.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Česko se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Komentáře nejsou povoleny.