Ve kterých zemích Evropské unie lze platit eurem?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Euro je označení pro měnu eurozóny, kterou postupně přijímají jednotlivé státy Evropské unie. Jednotná měna má své jisté výhody ale i nevýhody, a proto se některé evropské státy staví k přijetí eura skepticky a dosud je nepřijaly. Ve kterých zemích můžete pohodlně eurem zaplatit a kde si musíte zajistit výměnu na specifickou měnu dané země?

Už v 18 státech Evropské unie

Euro je ve státech Evropské unie přijímáno postupně. Jeho přijetí totiž vyžaduje ekonomickou stabilitu země a poměrně náročné přípravy. Evropskou unii tvoří celkem 28 států a do současné doby přijalo euro za svou měnu 18 z nich. Nejvíce zemí přijalo euro v roce 1999. V tomto roce se euro stalo oficiální měnou těchto zemí: Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko a Španělsko. Dva roky po této „velké vlně“ přijali euro v Řecku. V roce 2007 přijalo euro Slovinsko. Další dvě země – Malta a Kypr začaly používat euro v roce 2008. Následně – v roce 2009 přijali euro na Slovensku a roku 2011 se k používání jednotné měny přidalo Estonsko. Nově – od 1.1.2014 se euro používá také v Lotyšsku.

Eurem můžete platit v zemích mimo Evropskou unii

Zajímavostí je, že v současné době můžete eurem zaplatit i v zemích, které nejsou členy Evropské unie. Jedná se o Monako, San Marino, Vatikán, Andorru, Černou horu a Kosovo. Tyto země totiž uzavřely zvláštní dohodu s Evropskou unií.

Euro je jeho podoba

Měna používá 8 mincí je to 1 eurocent, 2 eurocenty, 5 eurocentů, 10 eurocentů, 20 eurocentů, 50 eurocentů a 1 euro, 2 eura. Mince mají shodnou přední stranu, na rubové straně se nachází motiv příslušné země. Existuje také 7 eurobankovek – 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Magdalena Hándlová G+

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *