Svatováclavskou korunu si prohlédnete bez fronty a zdarma

Středověké korunovační klenoty sloužící svému účelu jsou opravdovým lákadlem pro všechny milovníky historie a mistrně propracovaných klenotů. Chcete vidět symbol české státnosti bez dlouhé fronty? Zajděte do pražského Obecního domu.

Mince ČNBSvatováclavská koruna v galerii

Již v roce 2013 se Pražská mincovna postarala o otevření galerie, kde si mohou zájemci prohlédnout umělecké ražby různých zlatých a stříbrných mincí. Ovšem nenajdete tady pouze mince ČNB, spatříte i doslova královský skvost. Replika koruny vystavené v Obecním domě v Praze vypadá naprosto jako originál. Jedná se o dokonale provedenou ruční práci zlatníka Jiřího Urbana z Turnova. Při zhotovování repliky se řídil tradičními postupy středověkých zlatníků. Vůbec tedy nepřijdete o silný zážitek v centru hlavního města, stačí vejít do prostoru vedle Prašné brány. Vstupné se neplatí, což obzvlášť potěší početnější skupinky návštěvníků. Otevřeno je od pondělí do pátku od 10 hodin do 19 hodin. V sobotu od desíti do osmnácti.

Oslnivá výzdoba koruny

Historie koruny se pojí s korunovací Karla IV. Ten si ji nechal zhotovit, aby mu ji mohl arcibiskup usadit na hlavu 2. září 1347. Stejným procesem si prošlo sedmnáct královen a 21 českých králů. Koruna má hmotnost 2358 gramů a k výrobě se použilo zlato s čistotou 21 až 22 karátů. Rozmístění jednotlivých kamenů hodně připomíná budhistickou mandalu. Nechybí zde drahokamy, které se upravovaly jenom minimálně a vlastně si zachovaly původní tvar. Přítomný rubín symbolizuje boj se zlem a mužskou energii, smaragd značí bezpodmínečnou lásku a moudrost a o ochranu panovníka se starají spinely. Dále zde najdete perly, safíry a rubelit v centrální části. Vrchol tvoří kříž, ve kterém se prý vyskytoval trn z útrpné koruny Ježíše Krista. Při výběru kamenů nešlo o žádnou náhodu, protože Kare IV. se dobře vyznal v mystických tradicích.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Komentáře nejsou povoleny.