Skútry a elektrokola vládnou západním metropolím

Chcete toho za jeden den stihnout více? Nechce se vám pořád chodit pěšky? Pořiďte si dopravní prostředek na dvou kolech – skútr či elektrokolo. Oba tyto prostředky jsou rychlejší než kola klasická, jejich manipulace vám nedá tolik práce a jízda na nich vám nevezme tolik energie. Skútry i elektrokola jsou v Evropě velmi oblíbená a také v České republice se dostávají do popředí. Tak proč jej nemáte už i vy?

Proč zvolit skútr?

V současné době je skútr velmi oblíbený dopravní prostředek, který se využívá ke snadnému přepravování z místa na místo po městě. Už nemusíte stát v dlouhých kolonách aut, ani čekat na autobus či tramvaj. Stačí si koupit skútr, který dnes seženete i za 15 tisíc korun, a jezdit křížem krážem vašim městem. Podívejte se na prodej skútrů nebo bazar skútrů.

Skútr oceníte zejména v městském provozu.

Mezi hlavní výhody tedy patří nízká pořizovací cena, snadná údržba a ovladatelnost. Na slabší skútry nemusíte mít ani řidičák na motorku, stačí řidičák skupiny B. Navíc od 19. ledna 2013 budete moci s tímto řidičákem jezdit na skútru o objemu až 125 ccm (platí v České republice, ale ve většině okolních států také).

Kentoya Sunny 50 ccm 14 990 Kč, zdroj: kentoya.cz

Co je to elektrokolo?

Elektrokolo vypadá jako klasické kolo s tím rozdílem, že je vybaveno elektrickým pomocným motorem. Ale slovo „pomocný“ byste neměli brát doslovně. Původně měl tento motor sloužit pouze jako pomocná síla při zdolávání kopce, při rozjezdech a podobně.

Kolo s elektrickým pohonem je ideální na výlety do přírody.

Dle platné legislativy ČSN EN 15194 musí mít motor maximální výkon 250 W, rychlost s aktivním motorem nesmí překročit 25km/h. To vše ale hlídá řídící jednotka. Kapacita baterie běžně vystačí na desítky kilometrů středně náročným terénem.

Elektrokolo Agogs CITYLINER Easy 26 985 Kč, zdroj: ekolo.cz

Cena elektrokola začíná na 15 tisících korunách.

Elektrokolo vs. skútr

Otázkou tedy zůstává, zda zvolit elektrokolo či raději skútr. Volba je individuální, každému vyhovuje něco jiného.

Na elektrokolo nepotřebujete řidičský průkaz a mohou ho používat i děti. U skútru zase potřebujete minimálně řidičský průkaz na motorku či na automobil, a tak se zde omezuje i věková hranice. Ale výhodou skútru je jeho vyšší rychlost, než má elektrokolo.

Elektrokolo je také podstatně menší a lehčí, snáze ho tak na zimu schováte do bytu nebo sklepa. Běžný skútr již potřebuje garáž a samozřejmě je i náročnější na servis.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy od čtenářů se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

2 komentáře u Skútry a elektrokola vládnou západním metropolím

  1. Pavel K. napsal:

    V ceskych mestech je to o hubu, ridici vubec neberou ohledy!

  2. Spec napsal:

    je to věčný boj, když řídím auto tak nadávám na cyklísty a když jsem na kole, tak nadávám na řidiče… přitom by stačilo trošku ohleduplnosti a respektování alespoň základních pravidel silničního provozu…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *