Představujeme službu pojištění odpovědnosti pilotů

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Po službách nabízejících pojištění odpovědnosti je čím dál tím vyšší poptávka. Nově se v současné době pojišťují rovněž soukromníci, nebo firmy v oblasti letectví. Využívají tak novinky, kterou nabízí mnoho tuzemských i zahraničních pojišťoven, sice službu pojištění pilotů. Co všechno zahrnuje? Pro koho je primárně určená?

O službě

Služba pojištění odpovědnosti pilotů je určená pro piloty, kteří nevlastní své letadlo, ale buď si jej půjčují, nebo jej užívají z jiného právního důvodu. Jinými slovy, letadlo tedy nesmí být ve vlastnictví pojištěného. V případě, že by pilot na letadle způsobil nějaké škody, pojišťovna se pak jistou částkou spoluúčastní na zaplacení případných škod.

Pojistka se však samozřejmě nevztahuje na škody, které vznikají běžným provozem letadla, resp. jeho opotřebováním. Aby pojišťovna finančně přispěla na opravy letadla, musí být splněny základní podmínky, mezi něž například patří doložení smlouvy o pronájmu, či půjčení letadla pro čas nehody. Aby se pojistka na letadlo vůbec vztahovala, musí být registrováno v některé z členských zemí Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). Jako letadlo jsou pak v tomto kontextu označeny letouny, rotorová letadla, tedy vrtulníky, nebo kluzáky.

Nabídky jednotlivých bank se mohou nepatrně lišit, nicméně většina podmínek je totožná. Můžete si tak sjednat pojištění, které je možné uplatnit pouze na území České republiky a někdy rovněž i Slovenské republiky, nebo které je platné celosvětově.

Pro koho je pojištění určené

Služba odpovědnosti pilotů nabízí možnost například pro žáky školy létání pojistit si své potenciální chyby, resp. vypůjčená letadla před případnými škodami. Dokonce je možné toto pojištění uplatnit i pro případ leteckých soutěží. Této služby může využít jak jednotlivec, tak firma. Kromě žáků zmíněné letecké školy či výcviku aeroklubů rovněž dále například:

  • obchodní pilot CPL (někde podmínkou více jak 501 hodin)
  • dopravní pilot ATPL (někde podmínkou více jak 1 500 hodin)
  • rekreační pilot
  • sportovní pilot PPL, GPL ad.

Praktické informace

Pojistka může být s bankou uzavřena na dobu určitou, většina bank je ochotná domluvit se dle potřeb svého klienta, nebo rovněž na dobu neurčitou, čehož využívají zejména profesionální piloti.

Pojistné částky pro pojištění pilota, tedy maximální částka, kterou by pojišťovna proplatila, se pohybuje od 50 000 Kč do 600 000 Kč. Pojištěnec pak platí většinou 10 % z celkové způsobené škody, ale podmínky se u jednotlivých bank mohou mírně lišit.

Výhodou je, že u většiny pojišťoven lze sjednat online pojištění pro pilota, odpadá tak jakékoliv papírování a můžete být pojištěni již od druhého dne.

Připojištění nouzového přistání a ztráty zisku pronajímatele

Pokud na vypůjčeném letadle vznikne škoda, jejíž oprava je otázkou dnů až týdnů, je logické, že firma, která letadlo půjčuje, tak pociťuje finanční ztráty, jelikož během toho nemůže letadlo dále půjčovat. Není vyloučeno, že by společnost chtěla nahradit tyto ušlé zisky od pilota, který letadlo poškodil.

Pojišťovny tak nabízí i takovéto připojištění a v okamžiku, kdy by takovýto případ nastal, zaplatí takovéto výdaje namísto pilota. Toto připojištění se pak vztahuje ku příkladu i na situaci, v níž by pilot musel s letadlem nouzově přistát mimo letiště a posléze zaplatit dopravu letadla na jeho správné místo.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Kristyna Rottova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *