Poznejte útočiště Adolfa Hitlera v úchvatné krajině jižního Bavorska

zdroj: wikipedia.org

Poznejte úchvatnou krajinu kousek od Salzburgu. Dříve to bývalo útočiště Adolfa Hiltera a nyní se jeho rezidence stala vyhledávanou turistickou atrakcí. Co zde můžete vidět a jak se tam dostanete se dozvíte v dnešním článku.

Orlí hnízdo, tak se neoficiálně nazývá místo, které patřilo Adolfu Hitlerovi, velice výrazné postavě světových dějin. Nachází se zhruba 150 km jihovýchodně od Mnichova a 30 km na jih od Salzburgu u městečka Berchtesgaden. V současnosti je vyhledávaným turistickým cílem, a to nejen pro svůj historický význam, ale také pro jedinečnou polohu a nádherné přírodní okolí.

Když se budete pohybovat v této oblasti, byla by škoda vynechat jezero Königsee.

Samotná budova je situována v nadmořské výšce 1834 m.n.m, na vrcholu hory Kehlstein. Byla postavena ku příležitosti 50. narozenin nacistického vůdce. Pracovali na ní nejlepší inženýři, architekti a dělníci tehdejší doby. Pokud bychom přepočítali náklady do dnešní měny, zastavili bychom se na čísle 3 miliardy korun. K této stavbě patří další unikát, a to horská silnice, která je mnohými odborníky považována za jedinečnou kvůli velkému stoupání.

Hitlerovo orlí hnízdo

I když tato originální stavba měla být Hitlerovým útočištěm, netrávil zde příliš mnoho času. Prý se bál výšek a nedělal mu dobře řídký horský vzduch. Líbilo se mu více Berghofu, což je stavba často nazývána jako spodní budova Orlího hnízda. Tento nezájem ze strany vůdce však ochránil celý horský komplex od úplného zničení bombardováním ke konci války. Dnes zde najdeme restauraci, která podává nejrůznější bavorské speciality.

K Orlímu hnízdu náleží i tunely

V areálu se nachází i tunely a bunkry, které byly určeny pro případnou rychlou evakuaci a záchranu. Některé cesty jsou přístupné turistům, za jinými nadobro zaklapl pomyslný zámek minulosti.

Počasí v oblasti Orlího hnízda

Pro návštěvu se doporučuje období červen – září. Oficiální otevírací doba je od poloviny května do poloviny října. V krajní měsíce se zde můžete setkat ještě se zbytky sněhu, v zimě totiž bývá celá oblast pod sněhem. Počasí se zde rychle mění, proto doporučujeme vzít si s sebou pláštěnku.

Vstupné do Orlího hnízda

Jako první je potřeba zaparkovat auto na parkovišti, což vyjde na 3 eur. Pak následuje cesta vzhůru, která vám pěšky zabere cca 2 hodiny. Za cestu autobusem tam a zpět včetně výtahu zaplatíte 15,50 eur, děti od 6 do 14 let 9 eur. Samotný Kehlsteinhaus je dnes restaurace, takže žádnou velkou expozici nečekejte. Vstupné je tak zdarma.

Jak se lze do Orlího hnízda dostat?

Pokud i vás láká poznat tato místa, pak není nic jednoduššího, než se poohlédnout po nabídce některých cestovních kanceláří a vydat se na jednodenní nebo i vícedenní zájezd. Samozřejmě se na cestu můžete vydat i sami. A to běžně dostupným vlakovým i autobusovým spojením nebo autem – po dálnici až do Salcburku (cca 450km z Brna). Mějte ale na paměti, že Orlí hnízdo bývá turisty velmi obleženo (některé dny až 4000 lidí za jediný den). Doporučujeme proto dorazit brzy ráno.

Navštívili jste sami Orlí hnízdo? Jaké jsou vaše dojmy? Podělte se s námi v komentářích.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Autem, Evropa, Léto, Rakousko se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *