Památky a zajímavá místa v chorvatském Zadaru

Město Zadar je živým srdcem celé severní Dalmácie a rozkládá se z části na pevnině a další částí na malém poloostrově. Jeho pobřeží obklopuje mnoho menších i větších ostrovů jako Pašman, Dugi Otok či Ugljan. V dojezdové vzdálenosti jsou v okolí Zadaru nádherné Národní chráněné parky Paklenica a Kornati, které určitě stojí za návštěvu. Správní centrum Zadarské župy, známé univerzitní město i významný dopravní uzel, kde se nachází lodní přístav a trajektový přístav Gaženica, rozlehlé jachtařské mariny, ale i železniční a autobusová stanice či letiště Zemunik. Město leží nedaleko Jadranské magistrály asi 20 km od dálnice. V Zadaru žije 75 000 obyvatel a je zde příjemné podnebí, které přeje bohaté vegetaci a zemědělství. Během zimy do Zadaru proudí velmi chladný vzduch z vnitrozemí.

přístav Gaženica

Historie Zadaru

Zadar těžce poškodila agrese krajinských Srbů v letech 1991 až 1992, ale škody byly odstraněny a v roce 2016 Zadar obdržel prestižní titul European Best Destination. Máte-li rádi místní lahůdky, zde se vyrábí slavný likér Maraschino. Zadar láká své turisty na skvělé koupání, širokou nabídku služeb, ale zejména na množství historických památek. Historie Zadaru je pestrá a nabízí k vidění památky v Zadaru, jako je kostel sv. Donáta, katedrálu sv. Anastázie, antické fórum a spoustu převážně románských a renesančních staveb i muzeí. Historickému centru dominuje velmi proslulá ulice Kalelarga, kde je společensky živo především v přístavišti Foša a v pevnosti Arsenal. Zadar se ale také pyšní dvěma novodobými, technicky unikátními atrakcemi. Na pobřeží v západní části města najdete Mořské varhany – Morské orgule a Pozdrav Slunci  – Pozdrav Suncu, velký zázrak Chorvatska.

Památky v Zadaru a pozoruhodnosti

Mořské varhany vydávají specifické zvuky a Pozdrav Slunci vytváří nádherný soubor vizuálních efektů. Obojí bylo postaveno podle návrhu projektu architekta Nikoli Bašiće. Varhany najdete v blízkosti nového přístavu pro výletní lodě po obvodu zadarského nábřeží. Zvláštně tvarované pobřeží v několika řadách schodů na 70 m, jenž se spouštějí směrem k moři. Pod nimi je úroveň nejnižšího odlivu moře a v pobřeží je zabudováno 35 průduchů různých délek, průměrů a spádů. Ty se pak strmě zdvihají k pobřežnímu vydlážděnému dílu a nakonec končí v kanále neboli v servisní chodbě. Na trubkách jsou labiumi, tedy píšťaly hrající 7 akordů po 5 tónech a přes kamenné schody vychází mořem vytlačený zvuk. Pozdrav Slunci se skládá z 300 prvotřídních skleněných desek na stejné úrovni s kamenným nábřežím ve tvaru kruhu o průměru 22 m a na kamenných kostkách je stylová ukázka všech planet Sluneční soustavy a jejich oběh. Při západu slunce se aktivují i světelné elementy vestavěny v kruhu a vytvoří krásnou hru světel při rytmu vln a zvuku mořských varhan.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Chorvatsko se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Komentáře nejsou povoleny.