Nejoblíbenější horské trasy ve Vysokých Tatrách

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

I po rozdělení republiky jsou Vysoké Tatry oblíbeným cílem českých turistů. Pohledy na štíty Vysokých Tater nemají v naši republice konkurenci a náročnost výstupů ve Vysokých Tatrách nelze ani trochu měřit s výstupem na naši nejvyšší horu Sněžku. Které trasy lze v Tatrách zařadit mezi nejkrásnější?

Jak se pohybovat v Tatrách?

Orientaci v Tatrách usnadňují, nám velmi známé, barevně odlišené turistické stezky. Na některé vrcholy však značené stezky nevedou. To je zpravidla signálem, že se jedná o natolik náročný výstup, že ho lze absolvovat pouze s horským průvodcem.

Tip: Už jste někdy vyzkoušeli přístroj pro noční vidění?

Před pobytem ve Vysokých Tatrách dále mějte na paměti, že se budete pohybovat v náročném skalnatém terénu, proto byste neměli přeceňovat své síly. K důležitému vybavení patří pevná obuv a oblečení do proměnlivého horského počasí. Některé tůry vedou kolem horských chat, kde lze koupit jídlo a pití, ale obecně se doporučuje vzít si jej s sebou. A držte se osvědčené horské rady – výstup zahajte vždy časně zrána. Po absolvování níže uvedených výstupů jistě nebudete brzkého vstávání litovat.

Mapa Vysoké Tatry, zdroj: redakce

Mapa Vysoké Tatry, zdroj: redakce

Popradské pleso

Mezi méně náročné trasy se řadí výstup na Popradské pleso. Cestu zahájíte na známém Štrbském plese. První část stoupání vede k Triganomu, mnoho zajímavého o tatranské přírodě vám cestou prozradí naučná stezka. Trasa výstupu závisí na ročním období, v zimě výstup z naučné stezky uhýbá k Hincovu potoku.

Převýšení celého výstupu je pouhých 150 metrů a na cestu tam i zpět je v letním období potřeba zhruba tři hodiny.

Z Popradského plesa (1 500 m. n. m.) se můžete kochat rozhledy do Mengusovské doliny a Zlomiskové doliny s Železnou bránou. Nad dolinou se tyčí do výše Dračí štít, Zlobivá, Ošarpance a Vysoká.

Sliezský dom

Trasa plná romantických lesních zákoutí začíná v Tatranské Poliance. Stoupání vás dovede k Velickému mostu. Dále stoupání vede proti proudu Velického potoka až na rozcestí na Velické polaně. Odtud se již můžete kochat pohledem na cíl své cesty Sliezský dom a masiv monumentálních hor za ním.

Za pouhou čtvrthodinu již dosáhnete cíle – nejvýše položeného horského hotelu Sliezský dom (1670 m. n. m.) a Velického plesa. U této trasy překonáte převýšení 665 metrů. Celý výlet vám v letních měsících zabere asi čtyři hodiny cesty.

Výstup na Rysy

Velice atraktivní je výstup na dvojvrchol Rysy. Vzhledem k oblibě této trasy zde na vrcholu i cestou nahoru narazíte na větší počet turistů. Ovšem kouzelný výhled z výšky 2 449 m. n. m. tento drobný nedostatek plně vynahradí.

Osvědčená trasa začíná na Štrbském plese, vede přes chatu u Popradského plesa a stoupá až k Žabiemu plesu. Následuje prudké stoupání s řetězovou pasáží, které vás přivede až k Chatě pod Rysmi. Od dvojvrcholu vás nyní dělí sněhové pole, kde na vás sníh čeká po většinu roku a po další půlhodince stoupání dosáhnete vysněného cíle.

Naskytne se vám rozhled na celé Tatry, na východě vás upoutá Gerlachovský štít. Při výstupu na Rysy překonáte výškový rozdíl 1 150 m. Na cestu tam i zpět počítejte zhruba 8,5 hodiny.

Gerlachovský štít, zdroj: wikipedia.org

Gerlachovský štít, zdroj: wikipedia.org

Gerlachovský štít

Gerlachovský štít (2 655 m. n. m.) je nejvyšším vrcholem Vysokých Tater i Slovenska. Výstup na něj je skutečnou lahůdkou vysokohorských turistů. Ovšem výstup je velmi náročný a není určen netrénovaným jedincům. Výstup je zde možný pouze s horským průvodem.

Ten se vždy stará nejvýše o tříčlennou skupinu a poskytne i veškeré potřebné vybavení, nemusíte tedy vozit vlastní lano, helmu, atd. Sraz s průvodcem bývá na Tatranské Poliance, případně u Sliezského domu, kam budete z Tatranské Polianky dopraveni autem.

Samotný výstup bude zahájen právě u Sliezského domu. Odtud překonáte převýšení kolem 1 100 metrů. Cesta nahoru potrvá zhruba 3-4 hodiny. Během stoupání k vrcholu se vám naskytne pohled do působivého Gerlachovského kotle, kolem nějž vede další část výstupu. Na vrcholu vás při pěkném počasí ohromí výhled na dokonalé panorama Tater.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Autem, Evropa, Léto, Slovensko se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lada Široká G+

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *