
zdroj: shutterstock.com
I po rozdělení republiky jsou Vysoké Tatry oblíbeným cílem českých turistů. Pohledy na štíty Vysokých Tater nemají v naši republice konkurenci a náročnost výstupů ve Vysokých Tatrách nelze ani trochu měřit s výstupem na naši nejvyšší horu Sněžku. Které trasy lze v Tatrách zařadit mezi nejkrásnější?
Jak se pohybovat v Tatrách?
Orientaci v Tatrách usnadňují, nám velmi známé, barevně odlišené turistické stezky. Na některé vrcholy však značené stezky nevedou. To je zpravidla signálem, že se jedná o natolik náročný výstup, že ho lze absolvovat pouze s horským průvodcem.
Tip: Už jste někdy vyzkoušeli přístroj pro noční vidění?
Před pobytem ve Vysokých Tatrách dále mějte na paměti, že se budete pohybovat v náročném skalnatém terénu, proto byste neměli přeceňovat své síly. K důležitému vybavení patří pevná obuv a oblečení do proměnlivého horského počasí. Některé tůry vedou kolem horských chat, kde lze koupit jídlo a pití, ale obecně se doporučuje vzít si jej s sebou. A držte se osvědčené horské rady – výstup zahajte vždy časně zrána. Po absolvování níže uvedených výstupů jistě nebudete brzkého vstávání litovat.

Mapa Vysoké Tatry, zdroj: redakce
Popradské pleso
Mezi méně náročné trasy se řadí výstup na Popradské pleso. Cestu zahájíte na známém Štrbském plese. První část stoupání vede k Triganomu, mnoho zajímavého o tatranské přírodě vám cestou prozradí naučná stezka. Trasa výstupu závisí na ročním období, v zimě výstup z naučné stezky uhýbá k Hincovu potoku.
Převýšení celého výstupu je pouhých 150 metrů a na cestu tam i zpět je v letním období potřeba zhruba tři hodiny.
Z Popradského plesa (1 500 m. n. m.) se můžete kochat rozhledy do Mengusovské doliny a Zlomiskové doliny s Železnou bránou. Nad dolinou se tyčí do výše Dračí štít, Zlobivá, Ošarpance a Vysoká.
Sliezský dom
Trasa plná romantických lesních zákoutí začíná v Tatranské Poliance. Stoupání vás dovede k Velickému mostu. Dále stoupání vede proti proudu Velického potoka až na rozcestí na Velické polaně. Odtud se již můžete kochat pohledem na cíl své cesty Sliezský dom a masiv monumentálních hor za ním.
Za pouhou čtvrthodinu již dosáhnete cíle – nejvýše položeného horského hotelu Sliezský dom (1670 m. n. m.) a Velického plesa. U této trasy překonáte převýšení 665 metrů. Celý výlet vám v letních měsících zabere asi čtyři hodiny cesty.
Výstup na Rysy
Velice atraktivní je výstup na dvojvrchol Rysy. Vzhledem k oblibě této trasy zde na vrcholu i cestou nahoru narazíte na větší počet turistů. Ovšem kouzelný výhled z výšky 2 449 m. n. m. tento drobný nedostatek plně vynahradí.
Osvědčená trasa začíná na Štrbském plese, vede přes chatu u Popradského plesa a stoupá až k Žabiemu plesu. Následuje prudké stoupání s řetězovou pasáží, které vás přivede až k Chatě pod Rysmi. Od dvojvrcholu vás nyní dělí sněhové pole, kde na vás sníh čeká po většinu roku a po další půlhodince stoupání dosáhnete vysněného cíle.
Naskytne se vám rozhled na celé Tatry, na východě vás upoutá Gerlachovský štít. Při výstupu na Rysy překonáte výškový rozdíl 1 150 m. Na cestu tam i zpět počítejte zhruba 8,5 hodiny.

Gerlachovský štít, zdroj: wikipedia.org
Gerlachovský štít
Gerlachovský štít (2 655 m. n. m.) je nejvyšším vrcholem Vysokých Tater i Slovenska. Výstup na něj je skutečnou lahůdkou vysokohorských turistů. Ovšem výstup je velmi náročný a není určen netrénovaným jedincům. Výstup je zde možný pouze s horským průvodem.
Ten se vždy stará nejvýše o tříčlennou skupinu a poskytne i veškeré potřebné vybavení, nemusíte tedy vozit vlastní lano, helmu, atd. Sraz s průvodcem bývá na Tatranské Poliance, případně u Sliezského domu, kam budete z Tatranské Polianky dopraveni autem.
Samotný výstup bude zahájen právě u Sliezského domu. Odtud překonáte převýšení kolem 1 100 metrů. Cesta nahoru potrvá zhruba 3-4 hodiny. Během stoupání k vrcholu se vám naskytne pohled do působivého Gerlachovského kotle, kolem nějž vede další část výstupu. Na vrcholu vás při pěkném počasí ohromí výhled na dokonalé panorama Tater.