Navštivte lovecký zámeček Konopiště, který vlastnil František Ferdinand d’Este

zdroj: shutterstock.com

zdroj: wikipedia.org

Tak schválně, který zámek ve Středních Čechách se může chlubit pohyblivou střelnicí, unikátní sbírkou zbraní, vzácnými subtropickými rostlinami, muzeem sv. Jiří a také tím, že byl domovským sídlem zamilovaného Františka a Žofie? Správně, je to Konopiště. Pokud jste jej ještě nenavštívili, je na čase se k Benešovu vypravit.

Trocha historie

Zámek byl postaven již ve 13. století, a to biskupem Tobiášem z Benešova, stavba vznikla podle vzoru francouzských pevností, nechybí tedy věže válcovitého tvaru, parkán, ani padací most.

Kromě Benešoviců zde žil například rod Šternberků, Albrecht z Vladštejna, Lobkovicové a v 19. století pak následník císařského trůnu František Ferdinand d´Este se svou ženou Žofií a se svými potomky. Byl to on, kdo lovecký zámeček neuvěřitelně zvelebil a vytvořil z něj nejmoderněji vybavené sídlo v monarchii. Tato podoba zámku a jeho nádherných zahrad je zachována dodnes.

Věděli jste?

Jistě, každý si je vědom informace, že se sarajevký atentát spáchán na Františka Ferdinanda d´Este a jeho ženu Žofii, stal záminkou pro vypuknutí I. sv.v. Tato z historického hlediska významná postava si zaslouží však mnohem větší pozornost. Ještě než se tedy rozjedete na Konopiště, zde je malá ochutnávka zajímavostí o arcivévodovi.

  • byl vášnivým milovníkem lovu – za svůj život usmrtil téměř 300 000 divokých zvířat (alespoň podle jeho osobních záznamů)
  • byl dobrodruhem, cestovatelem – navštívil i vzdálenější země, jako například Palestina, Sýrie či Turecko (tehdejší Osmanská říše)
  • překonal tuberkulózu
  • aby se mohl stát nástupcem trůnu a přijmout jméno d´Este, musel se naučit italsky – naučil se i přesto, že neměl na jazyky talent, avšak to mu přineslo averzi k Itálii a její kultuře
  • Žofie Chodská – jeho žena, byla z Čech, sňatek s ní si František vyvzdoroval, nebyla totiž z rodově rovnoceného rodu; svatby se neúčastnil nikdo z rodiny; velice se milovali

Na co se můžete těšit?

Na Konopišti si můžete projít krásné zahrady, zámecký park, který má několik naučných stezek, také soukromé pokoje, a to i Františka Ferdinanda d´Este a jeho lovecké trofeje. Jistě neminete muzeum sv. Jiří, kde jsou úžasné dřevořezby a rozmanité artefakty uměleckého řemesla související se sv. Jiří. Všechny tyto kousky pochází z osobní sbírky arcivévody, který touto svou vášní byl pověstný i za hranicemi Rakousko-Uherska.

Odpočiňte si v zámeckém parku, zdroj: wikipedia.org

Odpočiňte si v zámeckém parku, zdroj: wikipedia.org

V zámeckém příkopu také můžete spatřit medvěda Jirku a prohlédnout si soubor terénních pozůstatků zaniklých středověkých ležení z 15. století. Ale to stále není vše. Za návštěvu stojí i střelnice s pohyblivými terči a akustickým hlášení zásahu. Za života Františka byla soukromá, sloužila pouze pro radost jeho a jeho přátel. Jedná se o naprostý unikát, který je v českém prostředí jediný svého druhu. Nemiňte ho tedy.

Za kolik a v kolik?

Zámek je veřejnosti přístupný od roku 1921, tedy s dočasnou pauzou během II. sv.v., kdy se stal hlavní základnou jednotek SS.

Vypravíte-li se do zámku, můžete si vybrat jeden ze tří okruhů, nebo projít úplně všechny. Pokud byste se rozhodli pro druhou variantu, vstupné dospělou osobu vyjde na 470 Kč.

Pokud se do zámečku vypravíte ještě o prázdninách, můžete se po prostoru obývaném šlechtici, procházet v časovém rozmezí: 10 – 12 h a 13-17 h.

Zábava pro děti a dospělé na zámecké střelnici

Přijedete-li na zámek o něco dříve, vůbec to nevadí. Na zámku se nachází celá řada atrakcí pro děti a dospělé. Kluky určitě nadchne lukostřelba. Máte možnost si vyzkoušet střelbu z luku a kuše na střelnici do slaměných terčů. Za čtyřicet korun si můžete vybrat jednu z následujících možností – 6 šipek z kuše nebo 6 šípů z luku.

Užijte si výlet a nezapomeňte se s námi podělit o zážitky a nabyté zkušenosti.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Léto se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Kristyna Rottova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *