Na kolik vyjde průměrná dovolená na vodě?

Většina z nás přemýšlí nad tím, kam vyrazí dovolenou. Pandemie bohužel často změnila naše plány, a tak jsme nuceni preferovat domácí destinace. Mnoho Čechů se vydává na vodu. Ti, kteří jezdí na vodu každý rok, se mohou počítat mezi vodácké matadory. Právě v tomto období ale přibývá lidí, kteří vyráží na vodu úplně poprvé. Právě ti si rádi udělají představu o tom, na jaké finanční prostředky je tato dovolená zhruba přijde.

Vodácké trasy

Na kolik vyjde den na vodě?

To záleží především na tom, na jakou vyrážíte řeku. Například půjčovna lodí Lužnice vám poskytne loď za úplně jiných finančních podmínek, než půjčovna lodí na Vltavě. V průměru ale můžete počítat zhruba s 500 korunami na den na loď. Vodácká dovolená ale neznamená pouze loď. Připočítat musíte také jídlo, útratu v kempech na občerstvení, návštěvu restaurací, zápůjčku vodáckého vybavení a další výdaje. Počítejte tedy v průměru s výdaji okolo tisícikoruny na den na jednoho vodáka. Asi si dokážete představit, jaká částka se zrovna protočí na českých řekách v průběhu sezóny.

Nejoblíbenější české řeky

Na řeky, na které vyráží čeští vodáci nejčastěji, patří kromě Vltavy, také Sázava, Berounka a již zmíněná Lužnice anebo Ohře. Vodácké trasy na Vltavě zajímají každou sezónu více než 300 tisíc lidí, kteří na tuto řeku vyrazí. Nejedna půjčovna lodí na Vltavě může potvrdit, že právě tato řeka patří v Česku k těm nejstabilnějším a nedostatek vody jí nepostihuje ani za sucha. Stabilní je také „zlatá řeka“ Sázava, která láká nádhernými panoramaty a útulnými meandry, ve kterých je možno se příjemně vykoupat. Nejedna půjčovna lodí na Sázavě může potvrdit, že má vyprodáno na několik týdnů dopředu.

O rozsahu infrastruktury rozhoduje i povaha řeky

Je celkem logické, že kolem českých řek je velké množství kempů, restaurací, bister a dalších život podporující základen. Česká vodácká dovolená je především o přátelích, společně stráveném času a pobytu na čerstvém vzduchu. České řeky jsou pověstné nejen svými peřejemi a zrádným jezy, ale také dlouhými „oleji“,které přímo lákají k soulodění. Divoké horské řeky například v Alpách tyto možnosti nenabízí, a proto kolem nich najdete mnohem méně občerstvovacích stanovišť. V Čechách má vodáctví zkrátka dlouhou tradici, a lidé jej milují jako součást trávení volného času. Pokud by všechny půjčovny lodí naráz vydaly svoje kapacity, může na Vltavu vyrazit až 10 tisíc lidí. K tomu nepočítáme další lodě v soukromém vlastnictví. To je opravdu ohromné množství lidí, které ve světě nenachází obdoby.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Česko. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Komentáře nejsou povoleny.