Lužické hory jsou ideální pro nenáročné pěší výlety

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Milujete pobyty na horách? Zvlněná krajina má jednoznačně svůj půvab. Ovšem ne každému vyhovuje náročný terén vysokých hor. Naopak nižší hory skýtají možnost fyzicky méně vyčerpávajících pěších tras. K takovým pohořím patří Lužické hory, které svým návštěvníkům nabídnou nejen krásné výhledy, ale také zajímavé přírodní úkazy i řadu historických památek. Podívejme se na několik tipů na nenáročné a přitom okouzlující výlety.

Kamenický hrad

Z městečka Česká Kamenice můžete vyrazit na krátkou vycházku po zelené turistické stezce. Ta vás dovede po dvou kilometrech chůze na zříceninu hradu Kamenice. Ve zřícenině hradu je nově postavena dřevěná vyhlídková věž, která vám umožní nádherný výhled do okolní krajiny. Nenáročný výlet o délce 4 km můžete zakončit prohlídkou České Kamenice. Kde najdete i řadu ubytování v Lužických horách.

Naleznete zde zajímavé budovy bývalého zámku i muzeum s expozicí o historii města. Pokud vám ještě vystačí síly, můžete se tentýž den vypravit z České Kamenice ještě opačným směrem po zelené a dále po žluté k vyhlídce Žába. Trasa tam i zpět bude dohromady dlouhá zhruba 4,5 km.

Panská skála

V Kamenickém Šenově můžete navštívit železniční muzeum. Ale největším lákadlem je bezesporu nedaleká Panská skála. Původně se na jejím místě nacházelo čedičové návrší. Těžbou kamene postupem času vznikl nádherný skalní útvar zvaný Panská skála. Ta je krásným úkazem typického lomu čediče, který vytváří tzv. Varhany. Pod skalou se nachází malé jezírko, které umocňuje malebnost místa.

Z centra Kamenického Šenova se dostanete po zelené turistické trase k Panské skále po pouhém 1,5 km. Výlet si můžete prodloužit ještě o jeden kilometr cestou na vrchol Na Vyhlídce vysoký 594 m.

Cena ubytování v Lužických horách nemusí být vysoká!

Sloupské skály

V okolí Sloupu v Čechách vás čeká množství zajímavých výletů. Nejvyhledávanější z nich je Sloupské skalní město. Ze Sloupu v Čechách se vydáte po modré stezce, která vás po 1,1 km dovede na skalní hrad Sloup.

Odtud můžete pokračovat po červené na rozhlednu na Stráži, která je od hradu vzdálena opět pouhý kilometr. Dále po vyznačených trasách můžete obejít všechny vyhlídky a skály skalního města. Celý výlet by měl být dlouhý nejvýš 6 km.

Lemberk

Za historickými památkami se můžete vypravit do Jablonného v Podještědí. Zde si můžete prohlédnout impozantní barokní kostel sv. Vavřince a Zdislavy. Ke kostelu dále přiléhá klášter. V centru města naleznete také vyhlídkovou věž. Toto město je ideálním výchozím bodem a je vhodné pro ubytování v Lužických horách.

Vydáte-li se z Jablonného po zelené turistické stezce, dojdete po 2,5 km na zámek Lemberk, kde na původním hradě žila sv. Zdislava. Cestou rovněž narazíte na Zdislavinu studánku.

Pohled z Tolštejna na Jiřetín pod Jedlovou, zdroj: wikipedia.org

Pohled z Tolštejna na Jiřetín pod Jedlovou, zdroj: wikipedia.org

Jedlová a Tolštejn

Z Jiřetína pod Jedlovou vás zelená a následně červená stezka přivede po 3 km chůze až na vrchol hory Jedlová (774 m). Zde se nachází rozhledna, z níž se údajně nabízí nejkrásnější pohled na Lužické hory. Z kamenné věže rozhledny na vás navíc dýchne minulost, jelikož tato věž zde stojí již od devatenáctého století. Pokud byste si chtěli výlet prodloužit, je možné z Jedlové pokračovat po červené stezce na zříceninu hradu Tolštejn, která je od rozhledny vzdálena pouhé dva kilometry.

Hrad Tolštejn se rozkládá na úchvatném kamenném ostrohu a opět vás odmění krásným výhledem. Z Tolštejnu se do Jiřetína pod Jedlovou dostanete po červené a následně žluté stezce po necelých třech kilometrech.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Autem, Evropa, Léto se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lada Široká G+

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *