
Nejúčinnější formou relaxace od každodenního shonu moderního života je pobyt v přírodě. Tu správnou romantiku dovolené či víkendovému pobytu dodá spaní ve stanu či přímo pod širákem. Aby se však taková dovolená nezměnila v peklo, kdy místo spánku strávíte noc klepáním se zimou, je třeba vybrat vhodný spacák.
Druhy spacáků
Při výběru spacáku je třeba zvážit, do jakých podmínek hodláme vyrazit. Na spacáku sledujte především hodnotu spodního komfortu, tedy nejnižší teplotu, při níž ve spacáku nepocítíte nepříjemný chlad. Pokud cestujete celoročně, pravděpodobně nevystačíte s jedním spacákem, ale bude lepší zvolit jeden zimní spacák pro výpravy v chladném počasí a minimálně jeden další pro cestování v teplejších měsících.
Pro teplejší období je vhodný tzv. třísezónní spacák a na horké letní dny lehký spacák letní. V horkých dnech si případně vystačíte i s třísezónním spacákem, pokud vám nevadí snižovat teplotu nedopnutím zipů.
Při výběru zohledňujte také způsob cestování. Pokud budete přespávat delší dobu na jednom stanovišti v rodinném stanu, nemusíte se ohlížet na hmotnost spacího pytle. Kdežto při přechodech s krosnou na zádech a plnou výbavou oceníte spacák lehčí.
Tvar spacáku
Nejobyčejnějším typem je spacák dekový, který lze rozepnutím zipů přeměnit na deku. Ten je vhodný pouze pro teplé letní noci či pro ubytování v chatkách.
Nejznámějším typem je tzv. mumie, která obsahuje kapuci utažitelnou okolo hlavy pro menší únik tepla ze spacáku.
Tip: Víte, že existují i zahradní altány, které mohou mít všechny stěny kryté?
Nejlepší tepelně izolační vlastnosti vám nabídne anatomická mumie, která co nejvíce kopíruje tvar těla. Mezi její nevýhody ovšem patří nižší pohodlí při spánku pro svůj užší prostor pro nohy.
Kromě tvaru spacáku dobře vybírejte i jeho velikost, abyste zbytečně nevyhřívali velký vnitřní prostor. Z tohoto důvodu je vhodné pořídit dětem přiměřeně velké dětské spacáky. Navíc zaberou i méně místa.
Materiál výplně
Spacák péřový je vhodný především do nižších teplot. Jeho termoizolační schopnost je vyšší než u spacáku z umělého vlákna. Peří si také déle zachovává své původní vlastnosti, čímž se zvyšuje životnost spacáku. Nevýhodou péřových výplní je, že snadno navlhnou, čímž ztrácí své tepelně izolační vlastnosti. Při výběru péřového spacáku si všimněte také údajů o poměru prachového peří ku pírkám, v nabídce naleznete poměry 95/5, 90/5, 80/20 a 70/30. Dále sledujte, zda se jedná o peří kachní či husí. Více se zahřejete ve spacáku z peří husího. Péřové spacáky pořídíte od 3 500 Kč.
Výplň z dutého vlákna je vhodná pro alergiky, je odolnější proti vlhkosti a v případě navlhnutí neztrácí tak výrazně své izolační vlastnosti. Výplň tohoto typu je levnější, má ovšem nižší životnost. Spací pytel s dutým vláknem je objemnější a těžší.
Levné spacáky z dutého vlákna pořídíte už od 270 Kč, mumie od 320 Kč. S hodnotou dolního komfortu i kvalitou použitých materiálů stoupá i cena až na cca 5000 Kč s dolním komfortem -25°C a voděodolným svrchním materiálem.
Posledním typem výplně je mikrovlákno, které má lepší termoizolační vlastnosti než vlákno duté. Pro stejný tepelný komfort stačí použít méně výplně, což snižuje hmotnost spacáku. Mikrovlákno je ovšem náchylné na ohyb a velmi brzy se slehne. Jeho pořizovací cena je vyšší, a proto často najdeme spacáky ze směsi dutého vlákna a mikrovlákna, která spojuje výhody obou dvou materiálů.
Vnitřní a vnější tkanina
Vnitřní tkanina by měla být prodyšná a příjemná na dotyk. U levnějších spacáku bývá použita bavlna, ta ovšem snadno nasaje pot a také patří mezi těžší materiály. Příhodnější vnitřní látkou je polyester. V nabídce najdeme i např. spacáky s vnitřním potahem z flanelu.
Důležité je zvolit i materiál vnější tkaniny. Je třeba, aby byla prodyšná a zároveň zabraňovala vlhkosti vniknout do spacáku. Nejčastěji se setkáme se spacáky s vnější vrstvou z nylonu či jemného polyesteru. Mezi kvalitní voděodolné a větruvzdorné materiály patří Tactelové mikrovlákno či Pertex. Spacáky z touto svrchní tkaninou zakoupíte od 4000 Kč výše.
Nejnovější komentáře