Jaké doklady musí mít dítě při cestování do zahraničí?

zdroj: shutterstock.com

Nastalo období, kdy se spousta z nás vydává na zahraniční dovolenou. Pro mnohé to znamenaná cestování s malými dětmi. Letos se ale situace změnila. Ty musí mít od 26. června tohoto roku vlastní doklad, buď cestovní pas či občanský průkaz. Co to pro vás v praxi znamená?

Jestliže jste na toto nové nařízení zapomněli, nezoufejte, své ratolesti vyřídíte pas i ve zkrácené lhůtě (za 1000 Kč), zhruba do 14 dnů. Musíte však počítat s tím, že bude mít omezenou platnost. Narozdíl od plnohodnotné varianty však fotky pro doklad můžete nechat udělat i v klasickém fotoateliéru (ten je elektronicky odešle na městský úřad). A tím celou akci s vyřizování zase o něco urychlíte.

Kam s jakým dokladem?

Chystáte-li se do země, která je zařazena do Schengenského programu nebo je členem Evropské unie, vystačíte si s obyčejným občanským průkazem. Pokud hodláte navštívit zemi mimo EU, pak musíte mít pas. Obě pravidla platí i pro děti. Některé země jsou výjimkami, takže i když nejsou členy EU, můžete do nich cestovat jen s občanským průkazem, jedná se o Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Chorvatsko, Makedonii a Srbsko.

Nezapomeňte na doklady pro vaše děti, zdroj: shutterstock.com

Speciální občanský průkaz pro děti do 15 let

S novými nařízeními vzešly i nové doklady. Potřebujete-li tedy za účelem cestování občanský průkaz pro vašeho potomka, co ještě nedosáhl věkem na klasický doklad totožnosti, můžete mu pořídit nový typ, tedy i pro dítě mladší 15 let. Vydání by nemělo trvat více jak 30 dnů a bude platit 5 let. Tento doklad stojí 550 Kč.

Pas s biometrickými údaji pro děti do 15 let

Budete-li potřebovat pas pro své dítě, bude vás to stát 100 Kč, jeho platnost je 5 let. Vzhledem k tomu, že pro tento typ dokladu se snímají i otisky prstů, nelze se nechat vyfotit v běžném ateliéru, ale přímo na úřadě, kde budete pas vyřizovat. Bez přítomnosti dítěte se tak neobejdete. Obzvlášť u malých dětí doporučujeme si na toto vyřízení vyhradit delší čas.

Dle zástupců úřadů prvotní nápor již opadl, a tak se netřeba bát, že by doklad nebyl vyřízen ve stanovené lhůtě.

Nenechávejte vyřizování dokladů na poslední chvíli. Zbytečně se budete stresovat před dovolenou, zda budete moci odjet celá rodina.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy od čtenářů se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *