Jaké budou mít využití poolympijské prostory a sportoviště?

zdroj: shutterstock.com

Olympijské hry, ať už jsou uspořádány kdekoliv, bývají pro daný stát či město velmi ekonomicky zatěžující. Nicméně z dlouhodobého hlediska jim to přinese celosvětovou známost. Letos se pořádají v Londýně. Jak se tam dál využijí poolympijské prostory, zajímavé architektonické stavby a sportoviště?

Finanční náklady na atraktivní a supermoderní projekty se oproti původním propočtům v Londýně na provoz olympiády pěkně prodražily. Britové ale doufají, že se jim investování do olympiády vrátí. Již od začátku totiž počítají s budoucím využitím všech staveb. Díky tomu se jim také podařilo vyhrát kandidaturu v roce 2003 (v konečném souboji porazila Paříž o pouhé 4 hlasy).

Letní olympiáda se koná v termínu od 27. 7. do 12. 8. 2012 – více se dočtete zde.

Co bude dál s olympijským areálem?

Olympijský areál vyrostl ve Stratfordu a tato výstavba z něj udělá po olympiádě dopravní uzel a atraktivní oblast hlavně pro byznys. Tato jedna z nejhůře dopravně obslužných částí Londýna bude teď snadno dostupná. Na těchto místech byly z převážné části původně staré průmyslové stavby, kanceláře a skladiště, kam turisté nejezdí. Pořadatelé se snažili navrhnout a vystavit místa pro konání olympijských soutěží tak, aby své využití měla i po skončení her. Výsledkem je kombinace již existujících destinací spolu s nově postavenými. Některé disciplíny se budou odehrávat i v dočasných zařízeních rozmístěných po Londýně, například ve známém Hyde Parku a některé i mimo Londýn.

Využití sportovišť

O olympijský stadion ve Stratfordu už projevil zájem fotbalový klub v Londýně West Ham United. Atletickou dráhu by chtěli Britové zachovat. Od začátku se také zaměřili na poolympijské využití sportovišť a oživit tak zájem o sport u mladé generace, jenže provoz stadionu tím rozhodně neuživí. Ve školách se sport ani zdravý životní styl nepropagují a lidé se tak zlobí, že se peníze měly investovat úplně jinam.

Lanovka přes Temži již nyní patří k vyhledávaným turistickým cílům

Kabinková lanovka, která se budovala v srpnu 2011 pro olympiádu, je první svého druhu v Británii a bude dobře sloužit i po skončení olympijských her. Bude schopna přepravit až dva miliony lidí ročně, tvrdí dopravní podnik města Londýna. Kabinky jsou uzpůsobené i k převozu jízdních kol. Cestující si tak budou moci vychutnat pohled na olympijský park a nejvýznamnější stavby v Londýně za několik minut. Lanovky totiž patří k vyhledávaným turistickým atrakcím po celém světě.

A jaká olympijská stavba vás nejvíce zaujala? Podělte se s námi v komentářích.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Evropa, Léto se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

1 komentář u Jaké budou mít využití poolympijské prostory a sportoviště?

  1. Mirek Konarsky napsal:

    Já jsem loni navstivil Peking a ucarovalo me Ptaci hnizdo, sice je ted vicemene jen jako turisticka atrakce ale fakt pekne architektonicke dilo!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *