Jak vybrat správnou velikost batohu?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Batoh je praktický pomocník nejen na delších cestách ale i v každodenním životě. Vejde se do něj mnohem více věcí než do kabelky nebo tašky. V batohu s větším počtem kapes se navíc daří přenášené předměty lépe uspořádat. Ale především – díky batohu unesete těžší náklad, aniž by trpěla vaše záda. Ale jakou zvolit velikost batohu? To závisí na jeho využití.

Batohy na všední dny

Oblékáte se rádi sportovně? Potom se k vám batoh výtečně hodí. Na cesty do práce postačí malý batoh do 18 litrů. Prostornost batohu ocení maminky menších dětí, kterým je potřeba sbalit náhradní oblečení do školky nebo pití a svačinu na cestu.

Pohodlnější budou také nákupy cestou z práce. Drobné nákupy snadno uložíte do batohu. Na zádech se hmotnost nákupu rovnoměrně rozloží a nebudete se cítit tak vyčerpáni jako při přenášení zásob jídla v taškách.

Na krátké výlety i za sportem

Malé batůžky do 18 litrů využijete také při kratších volnočasových aktivitách. Chodíte pravidelně cvičit? Na lekci pilates nebo na tenisové kurty jen stěží vyrazíte s kabelkou. Převlečení a obuv do tělocvičny lépe poskládáte do batůžku. A místo zbude i na nezbytnou láhev s vodou.

Batoh do města či na krátké výlety, zdroj: shutterstock.com

Batoh do města či na krátké výlety, zdroj: shutterstock.com

I při odpoledních výletech na kole nebo na bruslích oceníte menší batůžky. Na kratší výlety na kolo je malý batoh výhodou. Takový batůžek snadno připevníte na nosič kola. Vaše záda tak budou zbavena zátěže a zamezíte také pocení pod batohem.

Turistika

Na celodenní a delší výlety se již vyplatí pořídit větší outdoorové batohy neboli krosny. Při celodenním výšlapu rozhodně oceníte batoh se zpevněnými zády, širokými popruhy, které se nezařezávají do ramen. A nošení batohů o větší hmotnosti usnadní navíc bederní pás i přezka přes hrudník.

Krosny se vyrábí v různých velikostech, které jsou udávány v objemu batohu. Rozlišujeme krosny:

  • malé – do 30 litrů – jsou vhodné pro kratší výlety. Perfektně pojmou zásoby jídla a pití na celodenní výlet. A bez problémů si přibalíte i nějaké náhradní oblečení. Pevné batohy do 30 litrů využijete také při náročnější turistice, kde vás čeká překonání strmých skalnatých úseků. Všude tam je užší batoh výhodou.
  • střední – od 30 do 50 litrů – využijí náročnější turisté, kteří se plánují vydat po svých na prodloužený víkend. Do krosen této velikosti sbalíte jídlo na pár dní i zásobu oblečení a hygienických potřeb. Střední velikost krosny také často volí horolezci, kteří kromě zásob jídla potřebují přenášet navíc horolezeckou výbavu.
  • velké – nad 50 litrů – největší krosny jsou určeny na dlouhé pobyty mimo domov a třeba i mimo civilizaci. S velkou krosnou se můžete vydat na týdenní i delší putování po horách.

Při výběru krosny se řiďte tím, jak náročné výlety nejčastěji podnikáte. Zakoupit příliš malý batoh je pochopitelně chybou. Ale nekupujte ani příliš velký batoh.

Chcete-li pořádat výlety přes noc, doporučujeme zakoupit výbornou čelovku Petzl

Dostatek místa v zavazadle svádí k tomu sbalit i věci, které nepotřebujete zcela nutně. Ale pamatujte, že během pěší túry se každá nadbytečná věc nepříjemně pronese.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lada Široká G+

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *