Jak se dostat levně do Irska z České republiky?

zdroj: Lukáš Uher

zdroj: Lukáš Uher

Irsko, které je oblíbené zejména pro svou krásnou přírodu, bohatou historii a přátelské obyvatele, se může zdát z našeho pohledu jako „drahá země“. Je pravdou, že ceny v Irsku jsou opravdu o něco vyšší, ale pokud si nepotrpíte na luxus, můžete zde strávit příjemných několik dnů či týdnů za relativně přívětivou cenu.

Jednou z největších položek při cestě do Irska bude doprava. Proto se Vám pokusíme poradit jak se do Irska dostat co nejlevněji. Možností a různých kombinací je spousta, záleží tedy jen na Vás pro jakou se rozhodnete.

Letecky přímo z Prahy

Nejpohodlnější varianta, která je bohužel zároveň jednou z dražších, je letět přímou linkou Praha-Dublin. Jediná společnost, která tuto linku obsluhuje, je irský přepravce Aer Lingus. Letenka Vás včetně všech poplatků vyjde zhruba od 4000 výše (záleží, jak dlouho dopředu si daný let zarezervujete).

Letecky přímo z Bratislavy

Tato varianta bude využitelná zejména pro cestovatele z Moravy či ze Slovenska. S Bratislavy lítá do Dublinu přímou linkou nízkonákladová letecká společnost RyanAir. Ceny za zpáteční letenku se pohybují kolem 150 EUR. K této ceně je však nutné připočíst poplatek za zavazadlo, který činí za jednu cestu 15 EUR (15kg) nebo 25 EUR (20kg). Proto jste-li na pomyslném rozmezí mezi Prahou a Bratislavou a chcete letět přímo, doporučuji využít služeb aerolinky Aer Lingus.

Irsko je celé zelené díky deštivému počasí, zdroj: Lukáš Uher

Irsko je celé zelené díky deštivému počasí, zdroj: Lukáš Uher

Letecky s přestupem v Londýně

Další variantou, při které využijete nízkonákladové letecké společnosti WizzAir a RyanAir, je leteť s přestupem v Londýně. Jako přestupní letiště je nejvýhodnější zvolit Londýn-Luton, kam se dostanete pomocí letecké společnosti WizzAir jak z Prahy, tak i z Brna. Cena za obousměrnou letenku začíná na zhruba 2500 Kč. Avšak je nutno počítat s vysokými poplatky za odbavené i kabinové zavazadlo. Odbavené zavazadlo vyjde na 540Kč/jedna cesta a kabinové potom na polovinu.

Z letiště Londýn-Luton potom využijete další nízkonákladovku. RyanAir létá z Lutonu na tři irská letiště – Dublin, Knock a Kerry. Letiště Kerry je zejména výhodné, pokud jsou Vaším cílem outdoor výlety a jiné aktivity v oblasti národního parku Killarney. Ceny za obousměrný let z Londýna se pohybují v rozmezí od 50 do 100 liber, v závyslosti na zvoleném letišti, včasné rezervaci a ročním období.

Irsko má nádhernou přírodu, zdroj: Lukáš Uher

Irsko má nádhernou přírodu, zdroj: Lukáš Uher

Autobusem do Londýna a poté letecky

Pokud byste cestu do Londýna absolvovali raději po zemi, můžete využít například přepravce Student Agency, který při včasné rezervaci nabízí zpáteční jízdenku do centra Londýna za necelých 1700Kč. Poté je však nutné počítat s jízdenkou z centra Londýna na letiště Luton, která Vás vyjde na 21 liber. Poté jsou Vaše možnosti stejné jako v předchozím odstavci. Tedy letěť na některé ze tří letišť v Irsku.

Autem a trajektem

Pokud byste při putování po Irsku rádi disponovali vlastním autem, nezbyde Vám nic jiného, než jej na ostrov dopravit trajektem. Jako nejvýhodnější a nejrychlejší se nabízí varianta jet autem do fracouzského přístavu Roscoff, kam to je z Prahy necelých 1600km, a poté trajektem do irského města Cork. Cena za trajekt se určuje dle velikosti Vašeho automobili a začíná na 136 EUR, dále je pak nutné připočíst cenu za jednotlivé cestující, která začíná na 78 EUR/dospělí a 32 EUR/děti.

Vyplatí se sledovat akční nabídky dopravních společností

Jednotlivé dopravní společnosti – letecké, autobusové či trajekty, nabízí čas od času velmi výhodné promo ceny. Pokud budete mít štěstí, je možné (zejména u letenek) dosáhnout opravdu nízkých cen. Bohužel výhlášení jednotlivých cenových akcí je opravdu náhodné a každý rok probíhá v jiném období.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Autem, Autobusem, Evropa, Letecky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lukáš Uher

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *