Island je neuvěřitelně krásná země, která stojí za návštěvu

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Island, romantická a trochu tajemná země severu. Kdo se nebojí nižších teplot a láká ho poznání nádherné přírody, neměl by Island opomenout. Taková koncentrace přírodních unikátů nemá na světě obdoby. Poradíme vám, která místa byste při návštěvě Islandu rozhodně neměli minout.

Island

Island je stát ležící na stejnojmenném ostrově a obývá jej pouze 300 000 obyvatel. Má jednu z nejnižších hustot osídlení na světě. Dvě třetiny lidí přitom žijí v aglomeraci kolem hlavního města. Příroda je zde tedy téměř nedotčená člověkem.

Island má jednu z nejnižších hustot osídlení na světě.

Ostrov je vulkanicky aktivní, díky tomu je Island proslulý svými termálními prameny a gejzíry. Břehy Islandu omývá Atlantský a Severní ledový oceán, avšak drsné severské klima zmírňuje působení Golfského proudu.

Největším a zároveň hlavním městem je Reykjavik. Hlavní turistická sezóna zde trvá od června do září, v tomto období zde zároveň poznáte polární den, kdy se po celých 24 hodin nesetmí. V srpnu pak máte největší šanci spatřit polární záři.

Reykjavik, zdroj: wikipedia.org

Reykjavik, zdroj: wikipedia.org

Přírodní parky

Na území Islandu se nachází tři národní parky: Snæefellöjkull, Vatnajökull a Pingvellir a řada dalších přírodních parků.

Národní park Vatnajökull leží zhruba 250 km od hlavního města. Jedná se o velmi rozsáhlou oblast, kde spatříte splazy ledovce, výprava přímo na ledovec však vyžaduje určitou horolezeckou zkušenost a zdatnost. V parku Vatnajökull také můžete obdivovat úchvatnou lagunu Jökulsárlón i nádherné vodopády a jeskyně.

Nádhernou přírodu využívají často filmaři

Nádherné přírodní scenérie přilákaly do těchto končin také filmaře. V přírodním parku Vatnajökull se odehrávají některé scény ze seriálu Hra o trůny. Především prostředí kolem Pěsti prvních lidí. Sídlo Noční hlídky je potom situovány na jednom z ledovců tohoto národního parku.

Park Thingvellir je významný i z hlediska historie. Právě zde byl založen první parlament na světě Alting. Místo, kde se členové parlamentu několikrát ročně scházeli pod širým nebem, označuje stožár s islandskou vlajkou.

Národní park Skaftafell, zdroj: wikipedia.org

Národní park Skaftafell, zdroj: wikipedia.org

Nevynechejte ani národní park Pingvellir, který je zahrnut na seznamu UNESCO. Zde se nachází riftová trhlina, která leží na rozhraní dvou tektonických desek, a proto se každým rokem o 1 mm zvětšuje. Při procházce parkem vás okouzlí vodopád Oxaráfoss i jezírko Drekkingarhylur.

Čarodějné hory

Oblast Kerlingarfjöll se pro stoupající oblaka páry a sirný zápach ve vzduchu nazývá Čarodějné hory. Setkáte se zde se spoustou termálních pramenů, které buď stříkají ze země nebo naplňují přírodní prolákliny a tvoří jezírka. Tato jezírka s horkou vodou mají zpravidla až neuvěřitelně jasně modré zbarvení.

Gejzíry a jezera

Prakticky po celém Islandu se budete setkávat s gejzíry a termálními prameny. Jmenujme alespoň ty nejvýznamnější:

  • Geysir – nejvýznamnější islandská zajímavost, která své jméno poskytla pro pojmenování všech tryskajících pramenů – gejzír. Geysir tryská do impozantní výšky 70-80 metrů. Avšak v důsledku zanesení kameny, které do gejzíru házeli turisté, již tryská pouze nepravidelně zhruba jednou za den.
  • Strokkur je menším „bratrem“ Geysiru a nachází se v jeho blízkosti. Tento gejzír tryská zhruba každých 10 minut do výšky 15-30 metrů. V blízkém okolí najdete další prameny, jezírka a parní průduchy.

Na území Islandu se skví množství vodních ploch. K nejnavštěvovanějším potom patří jezero Mývatn (Komáří jezero). Oblast okolo jezera je považována za ornitologický ráj Islandu. Okolí jezera je velmi rozmanité a vybízí k nádherným procházkám. Krásu místa potvrzuje také fakt, že i zde se natáčely některé scény z Hry o trůny.

Komáří jezero, zdroj: wikipedia.org

Komáří jezero, zdroj: wikipedia.org

Zajímavosti ve městě

Ačkoliv na Island vyráží turisté především za poznáním přírody, bylo by škoda vynechat kulturní památky, které najdete ve městech. Především neopomeňte hlavní město Rejkjavík.
Jeho centrum není velké, přesto se může pochlubit řadou zajímavých památek:

  • Dómkirkja – luteránská katedrála postavená v polovině 19. století v neoklasicistním stylu
  • Sídlo vlády – patří k nejstarším budovám ve městě, pochází z konce 18. století
  • Hallgrímskirkja – architektonicky velice zajímavá budova. Jedná se o obrovský betonový kostel, který je hlavní dominantou Reykjavíku, neboť je viditelný prakticky odkudkoliv. 75 metrů vysoká věž nabízí výhled z vyhlídkové plošiny na panorama města.

V centru města dále naleznete jezero Tjörnin, jehož okolí vybízí k příjemným procházkám. Na jeho břehu dále stojí radnice, modernistická budova z konce 20. století.

Nevyhovují vám běžné zájezdy na Island?

Řada turistů, kteří cestují do této oblasti, se spoléhá na služby cestovních kanceláří nebo cestují na vlastní pěst. Pokud jste ale náročnější a nemáte čas věnovat jej přípravě, můžete využít nabídku společnosti TeamTime, která vám sestaví zájezd na míru.

Zaměřuje se především na firemní teambuildingové cestování. Vyplňte jednoduchý poptávkový formulář a nechte si představit nezávaznou nabídku.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Evropa, Letecky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lada Široká G+

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *