Co si můžete vzít s sebou do příručního zavazadla?

Zdroj: shutterstock.com

Cestování letadlem skýtá spoustu výhod, je pohodlné a rychlé. Cestující však musí dodržovat určitá pravidla. Jedním z těch nejdůležitějších jsou určitě zásady týkající se zavazadel a především těch, které si pasažéři nosí přímo na palubu. Kolik může vážit a co v něm může být?

Nízkonákladové společnosti povětšinou vyžadují, aby zavazadla, s nimiž budete cestovat, byla co nejmenší a nejlehčí. Stanovené limity tak bývají velice přísné. Obvykle je povoleno, aby příruční zavazadlo vážilo 10 kg, co se týče rozměrů, ty bývají maximálně 50 cm x 40 cm x 20 cm. Některé společnosti ale tyto limity mohou mít jiné, proto doporučujeme před cestou pro jistotu navštívit oficiální stránky letecké společnosti.

Mezi českými turisty jsou nejoblíbenější tyto nízkonákladové společnosti, pro které jsme za vás vyhledali jejich limity pro příruční zavazadlo.

RyanAir a příruční zavazadlo

RyanAir je na poměry nízkonákladového dopravce poměrně velkorysý a nabízí maximální rozměry 50 cm x 40 cm x 20 cm a hmotnost maximálně 10 kg.

WizzAir a příruční zavazadlo

WizzAir má stejné požadavky jako RyanAir. Tedy maximální rozměry 50 cm x 40 cm x 20 cm a hmotnost maximálně 10 kg.

EasyJet a příruční zavazadlo

Povolené rozměry jsou velkorysé 56 x 45 x 25cm (tyto rozměry jsou maximální schválené od IATA). Velkou výhodou společnosti EasyJet je zavedení neomezené hmotnosti příručního zavazadla.

Smart Wings a příruční zavazdlo

Smart Wings patří zrovna ke společnostem, které mají přísnější limity. Rozměry zavazadla jsou 56 x 45 x 25cm, ale maximální hmotnost pouze 5 kg!

Jaké předměty si rozhodně nemůžete vzít do příručního zavazadla?

Letecké společnosti samozřejmě ukládají i to, co lze v zavazadle mít a nemít (řídí se přitom mezinárodními předpisy organizace IATA). Zakázané jsou tekutiny, které nejsou v průhledném sáčku o maximálním objemu 100 ml (= 1 lahev). Lahve mohou mít součet nejvíce 1 litr tekutiny. Dále si nelze vzít do letadla ostré předměty, jako jsou nůžky, nože, žiletky apod., hořlavé a výbušné látky, tupé předměty (baseballové pálky), jakékoliv zbraně atd.

A co odbavená zavazadla?

Rozměrnější zavazadlo se přepravuje v nákladovém prostoru letadla, u nízkonákladových společností je za tuto službu nutné zaplatit poplatek navíc. Jeho výše se liší dle společnosti a destinace. Avšak i toto zavazadlo musí dodržet hmotnostní a velikostní limity, které jsou samozřejmě větší než u příručního zavazadla. Při překročení je za každý kilogram navíc vypočítán příplatek, který může dokonce převýšit cenu samotné letenky. Vyplatí se proto věnovat balení pozornost a daná pravidla neopomíjet.

Jaké jsou vaše zkušenosti s příručními zavadly? Měli jste na letišti problém, museli jste něco vyhodit? Podělte se s našimi čtenáři v komentářích.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Letecky, Léto se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *