Cestujte jen s příručním zavazadlem, ušetříte čas i peníze!

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Letadlem lze překonat velké vzdálenosti za velmi krátký čas. Tuto výhodu a pohodlí však znepříjemňuje dlouhé čekání na letišti před odletem. Doby čekání můžete zkrátit tím, že vyrazíte na cesty pouze s příručním zavazadlem. Jaké další výhody vám absence velkého zavazadla k odbavení přinese?

Cesta bez velkého kufru vyjde levněji

První výhodou cestování bez odbaveného zavazadla je nižší cena letenky. Přeprava příručního zavazadla je zdarma, zatímco za odbavené zavazadlo je třeba si  připlatit. Především u nízkonákladových leteckých společností může odbavené zavazadlo cenu letu výrazně prodražit, někdy dokonce zdvojnásobit. Jedno příruční zavazadlo je vždy zdarma. A v případě potřeby můžete za příplatek vzít do kabiny letadla i druhé příruční zavazadlo. Příplatek za druhé příruční zavazadlo je nižší než odbavení velkého zavazadla.

Aerolinky Ryanair nabízí dokonce 2 příruční zavazadla zdarma

Pokud cestujete na služební cestu nebo na kratší dovolenou, může se vám cestování pouze s příručním zavazadlem skutečně vyplatit. Zkuste proto sbalit jen to nejnutnější a vejít se do rozměrů předepsaných pro příruční zavazadla. Vyberte si vhodnou tašku přes rameno značky Replay nebo cestovní kufr.

Rychlejší odbavení

Velké zavazadlo, které se odbavuje do zavazadlového prostoru je třeba nechat odbavit. Za tímto účelem je nutné vydat se na letiště s jistým časovým předstihem. Pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem, vyhnete se frontám u odbavování zavazadel a stačí přijít později.

Bez odbaveného zavazadla ušetříte spoustu času při odletu i příletu

Příruční zavazadlo také musí být zkontrolováno, ale vše probíhá rychleji. Stačí, když designovou tašku od výrobce Gola položíte na pás, stejně jako peněženku, mobil či pásek a za kontrolou si je opět vezmete k sobě. Máte tak veškeré své cennosti neustále na očích.

Nejpřísnější limity na příruční zavazadla má WizzAir, zdroj: shutterstock.com

Nejpřísnější limity na příruční zavazadla má WizzAir, zdroj: shutterstock.com

Rychlejší bude nejen nástup do letadla, ale také opuštění cílového letiště. Příruční zavazadlo máte stále s sebou. Při vystoupení z letadla tak máte ihned všechny své věci při sobě a můžete okamžitě opustit letiště. Na odbavené zavazadlo je nutné čekat, než bude vyloženo ze zavazadlového prostoru letadla a přijede na pás.

Nehrozí ztráta zavazadla

Příruční zavazadlo máte stále na očích. Nosíte je všude s sebou, proto nehrozí komplikace se ztrátou vašich věcí a následné zdlouhavé hledání zatoulaného zavazadla.

Ještě více oceníte cestování s pouhým příručním zavazadlem při letech s přestupem. Právě při takových letech nejvíce hrozí ztráta odbaveného zavazadla či jeho chybné naložení na jiné letadlo. U některých společností je navíc nutné při přestupu zavazadlo vyzvednout a znovu nechat odbavit. Při cestě s příručním zavazadlem toto zdržení i riziko ztráty odpadá.

Limity pro příruční zavazadla

Parametry, které musí splňovat příruční zavazadlo jsou u každé společnosti jiné. Proto si před každou cestou ověřte smluvní podmínky vašeho přepravce a uzpůsobte podle jeho požadavků velikost svého zavazadla. Naštěstí se výrobci cestovních zavazadel přizpůsobily těmto přísným limitům a nabízí takové, abyste limity využily na maximum. Koupíte je například na Bagolo.cz.

Neinformovanost se nevyplácí, protože při překročení povolených rozměrů či hmotnosti vás čeká příplatek navíc. Pro utvoření představy uveďme příklad limitů na příruční zavazadla u několika nejznámějších nízkonákladových dopravců:

  • easyJet – rozměry 56 x 45 x 25 cm, váhový limit není
  • Ryanair – rozměry 55 x 40 x 20 cm, maximální hmotnost 10 kg
  • Wizzair – rozměry 42 x 32 x 25 cm, bez váhového limitu

Pozor na zakázané předměty

Další omezení se týkají obsahu příručního zavazadla. Není dovoleno přepravovat nože ani jiné ostré kovové předměty (nůžky, pilník, atd.). Pozor dejte také na limit objemu přepravovaných tekutiny. Tekutiny (nejen voda, ale také mycí gely atp.) mohou být uskladněny v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml.

Celkový objem přepravovaných tekutin může být maximálně jeden litr a je třeba všechny nádobky s tekutinami umístit do uzavřeného igelitového sáčku. Ideální je, pořídit si cestovní sady malých lahviček, kam si můžete kosmetické a hygienické přípravky odlít a vejít se tak do limitu.

Fotogalerie

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500